Domy z duszą

FirmaJesteśmy małą firmą zajmująca się budową domów w systemie szkieletu drewnianego.

Informacje kontaktowe
  • Andrzej Kocowski: +48 667 633 007
  • Adres pocztowy: ul. Robocza 17a/7, Poznań
  • Poczta internetowa: Informacje ogólne: biuro@domlet.eu

EKOLOGICZNE BUDOWNICTWO W SYSTEMIE STEICO


Budownictwo jest jedną z tych branż, gdzie zastosowanie - w odpowiedni sposób - naprawdę ekologicznych, naturalnych i zdrowych materiałów, skutkuje redukcją zużycia energii na ogrzewanie budynku. Zminimalizowana zostaje także ilość energii potrzebnej do wyprodukowania oraz zutylizowania materiału budowlanego, a to z kolei przekłada się na spadek emisji CO2 do atmosfery. Ponadto w przypadku takich materiałów, mieszkańcy budynku cieszą się komfortem cieplnym oraz zdrowotnym, przez cały okres użytkowania.
Idealnym rozwiązaniem są materiały budowlane produkowane z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Tak się składa, że Polska jest największym producentem takich naturalnych produktów izolacyjnych oraz konstrukcyjnych w Europie. Producentem jest firma STEICO.
Na bazie rozdrobnionego włókna drzewnego produkowane są naturalne materiały izolacyjne, które z powodzeniem stosowane są na całym świecie zamiast wełny mineralnej czy styropianu – w niektórych krajach możliwość stosowania obu produktów zaczyna być prawnie redukowana. Izolacje z włókna drzewnego w przeciwieństwie do powszechnie znanych w Polsce materiałów izolacyjnych są nieszkodliwe dla zdrowia człowieka. Nie emitują szkodliwych związków chemicznych, jak formaldehyd, który jest czynnikiem rakotwórczym, spotykanym m.in. w wełnach mineralnych.
Lambda Λ - czyli współczynnik przewodzenia ciepła(np. 0,039 [ W / ( m*K )] ).
Im niższa wartość tego współczynnika, tym mniejszą gęstość posiada materiał izolacyjny i jest lepszym izolatorem, a przez to budynek zużywa mniej energii na ogrzewanie.
Tzw. wełna drzewna posiada wysoką gęstość (50-55 kg/m3) dzięki czemu jest bardzo sprężysta i nie osiada.
Osiadanie izolacji oraz parametry izolacyjne materiału są też związane ze zdolnością kumulacji pary wodnej. Jak wiadomo woda jest przekaĽnikiem ciepła, jeśli znajdzie się zatem w naszej ścianie, czy dachu (w warstwie izolacji) np. z mokrego drewna konstrukcyjnego, podczas gotowania, po kąpieli itd., to współczynnik ??ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, najczęściej nieodwracalnie. Każde pojedyncze włókno drzewne ma 15 razy większą zdolność kumulacji wilgoci z otoczenia niż włókno mineralne. Ze względu na naturalne zdolności drewna, izolacje na jego bazie, magazynują wilgoć a następnie oddają ją na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia, nie tracąc swoich właściwości. Mówimy wówczas o regulacji mikroklimatu w pomieszczeniu. Wspomnieć należy bowiem, że wszystkie produkty STEICO są otwarte dyfuzyjnie, czyli oddychają. W pomieszczeniach nie dochodzi dzięki temu do rozwoju szkodliwych dla zdrowia człowieka grzybów i pleśni.
Poza bardzo niskim współczynnikiem Λ, produkty izolacyjne z włókien drzewnych posiadają zbliżoną do drewna iglastego właściwą pojemność cieplną. Właściwość ta pozwala na ochronę budynku przed nagrzewaniem w okresie letnim, bez konieczności montażu kosztownych instalacji klimatyzacyjnych. Ograniczamy w ten sposób zużycie energii nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie i wentylację budynku w okresie wiosenno-letnim.

Materiały do pobrania:
Stropy STEICO
Strop STEICO - zalety
STEICO - referencje
Wełna drzewna STEICOflex - właściwości
Reklama prasowa
Murator - listopad 2012
Ocieplenie STEICO

Ciekawe filmy:
Palność
Próby porównania izolacji akustycznej dla styropianu, STEICOprotect oraz wełny fasadowej
Film z budowy biurowca w systemie STEICO w Monachium
Prefabrykacja domu pasywnego STEICO w Monachium
Termomodernizacja poddasza z "wełną drzewną" STEICOflex

Zapraszamy także na stronę producenta: www.steico.com